fallback

Паричните шлюзове в САЩ остават широко отворени

Шефът на Фед Бен Бернанке и номинираната за негов наследник Джанет Йелън обявиха, че разхлабената парична политика ще продължи колкото е необходимо

09:58 | 20.11.13 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Председателят на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке и номинираната за негов наследник Джанет Йелън обявиха продължаването на ултра хлабавата парична политика и с това успокоиха финансовите пазари. Бернанке заяви във вторник пред Асоциацията на американските икономисти, че този курс ще продължи толкова дълго, колкото е необходимо.

Намаляване на обема на покупки на облигации в обем от сегашните 85 млрд. долара на месец ще има едва тогава, когато Фед се убеди, че възстановяването на пазара на труда е устойчиво. Въпреки че икономиката наскоро отчете признаци на възстановяване, все още е далеч от мястото, на което Фед би желал да я види. Бернанке и Йелън са единодушни, че най-добрият път към една отново по-нормална парична политика в момента се състои в това да се направи нещо, което да насърчи силното възстановяване на икономиката. 

Йелън също така намекна, че паричната политика на САЩ ще остане хлабава за много дълго време. Това би се случило, дори и ако целите за инфлацията и безработицата бъдат надминати, е написала тя в публикувани във вторник писма до двама американски сенатори.

Йелън трябва да замени Бернанке през февруари 2014 г. начело на ФЕД по волята на президента Барак Обама. През изминалата седмица тя вече застана пред Банковата комисия към Сената, за да отговаря на въпроси. На 14-и ноември бъдещият председател на Федералния резерв защити програмата за изкупуване на активи с аргумента, че тя е допринесла значително за овладяването на рецесията и високите стойности на безработицата в страната. По темите за продължителността на програмата за покупки на ценни книжа тя обяви обаче, че програмата не може да работи вечно.

Бернанке заяви във вторник, че Фед може да спечели време с увеличение на основния лихвен процент, който от 2008 г. насам е близо до нулата. Той вероятно ще остане там за известно време, дори след като покупките на облигации бъдат намалени, а безработицата спадне до по-малко от 6,5%, добави Бернанке.

На финансовите пазари изявленията на Фед в частност за покупките на облигации отдавна се следят изключително точно. Федералният резерв е налял по този начин вече близо 4 трлн. долара, за да подкрепи икономиката. Тази политика, в съчетание с ниския основен лихвен процент, позволи на фондовите пазари в САЩ през последните месеци да счупят няколко рекорда.

Някои инвеститори, сред които и Карл Айкан, предупредиха за срив на фондовите пазари. Инвеститорите също са несигурни за това, което ще се случи, когато Фед прекрати програмата за покупки. Изказванията за непроменени засега обеми на програмата, както сегашното на Бернанке, обаче потенциално подкрепят пазарите. Инвеститорите вече очакват, че Федералният резерв ще помисли за промяна в програмата си вероятно най-рано през януари или дори през март следващата година.

Бернанке потвърди факторите, които са от значение за Фед в оценката на ситуацията. Централната банка продължава да вярва, че ситуацията на пазара на труда продължава да се подобрява и че в средносрочен план инфлацията ще се доближи до целевото равнище от два процента. „Ако тези предположения се потвърдят от най-новите икономически данни, Фед вероятно ще започне с намаляване на покупките на облигации", каза той.

Вижте повече по темата в репортажа на Bloomberg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:48 | 14.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още